İletişim Bilgileri

A.Z.F. YAPI - Saray Tavan - Duvar Kağıdı - Dekorasyon Profilleri - Lake Süpürgelik - Masif Parke

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: AZF YETKİLİSİ
  • Telefon numarası: +90 (212) 609-03-23
  • +90 (532) 404-25-77
  • +90 (535) 718-85-74
  • MSN: azfyapi@gmail.com
  • Adres: İstoç 42.Ada No:54, Bağcılar, İstanbul, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

MASİF PARKE'NİN ÖZELLİKLERİ

MASİF PARKE'NİN ÖZELLİKLERİ

02.06.2014

Masif parke ahşap bir zemin döşemesi türüdür. Üretimi doğal yollarla gerçekleştirilir ve kimyasal yapısı bozulmamıştır. Doğal bir malzeme olduğu için klasik ve natürel görünümlü yer kaplamasına sahip olmak isteyen müşterilerin beklentilerini karşılayacak niteliktedir.

Masif parke; sert, dayanıklı ve uzun ömürlü ağaçlardan imal edilir. Maliyeti, laminat ve lamine parkelere göre daha fazladır ancak buna rağmen evlerde, iş yerlerinde ve lüks mekânlarda sıklıkla kullanılır. Döşenme süresi laminat ve lamine parkelere göre daha uzundur. Isı ve ses yalıtımı sağlamada ise son derece başarılıdır ve oldukça uzun ömürlüdür. Masif parke, diğer parke türlerine nazaran daha pahalı olmakla birlikte aynı zamanda daha kalıcıdır.
Masif parke iyi bir şekilde kurutulmuş ahşabın 16-20 mm arası kalınlıklarda ince tabakalar ve şeritler halinde kesilmesiyle üretilir. Genellikle meşe, gürgen, dişbudak ve gül ağacı gibi sert ağaçlardan elde edilir.
Masif parkeyi döşerken kalifiye iş gücüne ihtiyaç vardır. Yalnızca parkenin niteliklerine vakıf olan uzman kişiler bu işlemi yapabilir zira masif parkenin döşenmesi hata kaldırmayan, son derece hassas bir süreçtir.
Masif parke, boyu eninden daha uzun olan dikdörtgen prizması veya çıta biçimindeki parçalardan oluşur. Çıta biçiminde olmayıp üçgen, kare, beşgen, altıgen ve daire gibi geometrik şekillerdeki parçalardan oluşan parke çeşidine ise “dekoratif masif parke” denir. Bu parkenin uygulanmasında aynı veya farklı ağaçlardan elde edilen parçalar göze hoş gelen desenler oluşturacak biçimde döşenir. Aslında çıta biçimindeki masif parke parçaları ile de göze hoş gelen desenler oluşturulabilir. Ancak bunlarla “sıralı”, “balıksırtı” ve “hasır” gibi dekoratif desenler oluşturmak her zaman mümkün olmamaktadır.
Masif parke nem ve sıcaklıktan maksimum derecede etkilenir. Aşırı nemli ortamlarda parkenin kabarma riski çok fazladır ve tadilatı da son derece masraflıdır. Bu sebeple masif parke kapalı mekânlarda kullanılır. Temizleneceği zaman üzerindeki toz, kuru bir bezle alınır. Zemin sulu bir karışım ile silineceği zaman ise temizlik bezi çok iyi sıkılarak bu işlem yapılır zira bez ıslak kalırsa masif parke bundan zarar görür. Suyu yeterince alınmamış ıslak bir bezle temizlik yapıldığında özellikle parkelerin birleştikleri yerlerde kabarmalar olabilir.
Orta büyüklükteki bir dairenin zeminine masif parke döşenmesi yaklaşık 1 gün sürer. Ancak işlem burada bitmez. Tutkalın sertleşmesi için en az 5-6 gün beklemek gerekir. Bunu takip eden 3-4 gün boyunca da sistre ve cilalama işlemleri yapılır. Masif parkenin üst kalınlığı 5-6 mm’dir. Döşenirken yapılan sistre işlemi sonucunda 1-2 mm’lik kısmı zımparalanır.