İletişim Bilgileri

A.Z.F. YAPI - Saray Tavan - Duvar Kağıdı - Dekorasyon Profilleri - Lake Süpürgelik - Masif Parke

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: AZF YETKİLİSİ
  • Telefon numarası: +90 (212) 609-03-23
  • +90 (532) 404-25-77
  • +90 (535) 718-85-74
  • MSN: azfyapi@gmail.com
  • Adres: İstoç 42.Ada No:54, Bağcılar, İstanbul, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

LAMİNE PARKE VE MASİF PARKE ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

LAMİNE PARKE VE MASİF PARKE ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

14.06.2014

Lamine Parke’nin yüzey kalitesi
Lamine parke’lerde malzemenin üstüne otomat makinelerde önce bir kaç kat zımpara yapılır. Sonra da kalibre yapılır. Daha sonra otomat cila makinelerinde yüzeye 7 kat Ultra viole dolgu ve cila uygulanır. Dolayısıyla lamine parkelerin tüm işlemlerinin otomatik makinelerde yapılması sebebiyle çok mükemmel, pürüzsüz bir yüzey elde edilir.

Masif Parke’nin yüzey kalitesi
Masif parke’lerde sistre işlemi elde kullanılan makinelerde yapılır. Cila işlemi de el rulosu ile yapılır. Elle yapılan bu işlemlerden elde edilen yüzey düzgünlüğü ve kalitesinin fabrikadaki makinelerde üretilen lamine parkelere çok yakın olabilmesi için çok ciddi kaliteli ve pahalı bir işçilik gerekir.

Lamine Parke’nin Montaj Süresi
Lamine parke’de malzemenin her türlü işlenmesi daha önce fabrikada yapılıp kullanıma hazır hale getirilerek paketlendiğinden montaj işlemi orta büyüklükte bir daire için bir günde tamamlanabilmektedir ve ertesi gün parke kullanıma hazırdır. Uygulama işlemi masif parkeden 8-9 gün daha kısa sürmektedir.

Masif Parke’nin Montaj Süresi
Orta büyüklükteki bir dairenin zeminine masif parke montaj işlemi 1 gün sürer. Tutkalın sertleşmesi için en az 5-6 gün beklenmesi gerekir. Arkasından 3-4 gün gibi bir zaman alacak sistre ve cila işleminden sonra parke teslime hazır hale gelir. Yani işlemlerin tamamı için en az 10 gün montaj süresi gerekmektedir.

Lamine Parke’nin Kullanım Süresi
Lamine parkenin üst kullanım kalınlığı 4 mm masiftir. Cilasıyla birlikte bitmiş malzemedir. Ayrıca sistre cila gerekmediğinden kullanıma hazırdır. Dolayısıyla masif parke kadar kullanım süresi verebilmektedir.

Masif Parke’nin Kullanım Süresi
Birlikte bitmiş malzemedir. Ayrıca sistre cila gerekmediğinden kullanıma hazırdır. Dolayısıyla masif parke kadar kullanım süresi verebilmektedir. Masif parkenin üst kalınlığı 5-6 mm’dir. Ağaç ham olduğundan döşenirken yapılacak sistrede bunun 1-2 mm kadar kısmı zımparalanır ve geriye lamine parkede olduğu gibi üst katman yaklaşık 4 mm kalır.

Lamine Parke’nin Parkelerin Aralarının Açılması
Lamine parkelerde imalat tekniği parçaların suyuna ve sokarısına (birbirlerine dik gelecek şekilde) lamine edildiğinden herhangi bir çalışma söz konusu değildir. Yüzeyde de hoş olmayan görüntüler oluşmaz.
Masif Parke’nin Parkelerin Aralarının Açılması
Masif parke havanın nemi, sıcaklığı ve ortamın durumundan maksimum etkilenir. Fazla sıcak ve kaloriferli ortamlarda parkelerin araları rahatsız edecek derecede açılır ve ortamda hoş olmayan bir yüzey oluşur.
Lamine Parke’nin Parkelerin Kabarması
Lamine parke‘lerde (su basması hali hariç) kolay kolay böyle bir durum söz konusu değildir.

Masif Parke’nin Parkelerin Kabarması
Aşırı nemli ortamlarda masif parkenin kabarma riski çok fazla olup, tadilatı oldukça masraflıdır.

Lamine Parke’nin Montaj Kolaylığı
Lamine parke montajı dikkat isteyen o derece de basit bir iştir. 70 m2 bir ev 2 iyi ustanın bir günlük normal mesai zamanını alır. Yaşayan evlerde dahi eşyalar kaydırılmak sureti ile döşeme yapmak mümkündür.

Masif Parke’nin Montaj Kolaylığı
Yaşanılan mekânlara masif parke uygulanabilmesi için mevcut eşyaların tamamen boşaltılması gereklidir ki bu da çok ciddi bir sorundur.

Lamine Parke’nin Renk Değişimi
Lamine parkelerde cilalama işlemi önceden fabrikada yapılıp daha sonra paketlendiğinden kullanıcı tercih edeceği parkenin desenini, rengini ve en son halini görerek karar verir. Hiç bir şekilde sürprizlerle karşılaşmazsınız. Paketten beğendiğiniz malzeme çıkacaktır.

Masif Parke’nin Renk Değişimi
Masif parkelerde parke cilasız ve ham olarak fabrikadan gelir. Müşteri o haliyle görür ve henüz cilasızken parke son hale gelmeden karar verir.
Parke döşenir, ondan sonra cila olur. Cila kimyasal yapısındaki özelliklere göre parkenin rengini değiştirir. Her parke parçasının cilaya vereceği tepki farklı farklı olur.
Neticede ham olarak seçilen parkenin rengi ile döşenip cilalandıktan sonraki rengi farklı olur. Bu durum da çeşitli sıkıntılara sebep olabilir. Bu yüzden masif yaptıracak iseniz mutlaka 1 tam paketi açtırarak görün, sonra karar verin.

Lamine Parke’de Tamirat – Tadilat
Kullanılmakta olan lamine parkenin her hangi bir bölgesinde tamirat yapmak gerektiğinde; sadece o bölgede (lokal tadilat) bu işlemi yapmak çok kısa sürede ve çok az maliyetle mümkündür.

Masif Parke’de Tamirat – Tadilat
Kullanılmakta olan masif parkenin herhangi bir bölgesinde tamirat yapmak gerekirse; bu işlemi sadece o bölgede lokal olarak yapmak, tamirat yapılan yer ile yapılmayan yer arasında çok bariz fark oluşturacaktır. Bu yüzden parkenin tamamını elden geçmek gerekmektedir ki; bu da uzun zaman gerektiren zahmetli bir iş olacaktır.

Önceki makaleler
LAMİNE PARKE'NİN DEKORASYONDAKİ YERİ
LAMİNE PARKE'NİN DEKORASYONDAKİ YERİ

02.06.2014

DEKORASYONDA LAMİNE PARKE FARKI
ŞERİFOĞLU LAMİNE PARKE AHŞAP TÜRLERİ HAKKINDA
ŞERİFOĞLU LAMİNE PARKE AHŞAP TÜRLERİ HAKKINDA

02.06.2014

Ahşap Türleri
SAĞLIKLI PARKE CİLASI HANGİSİDİR?
SAĞLIKLI PARKE CİLASI HANGİSİDİR?

02.06.2014

Bastığınız yerler sağlıklı olsun istermisiniz?